İşleminiz yapılıyor. Lütfen bekleyiniz...

Dunyayı Fırsatlarla Keşfetmeye Var Mısın ?

Dunyayı Fırsatlarla Keşfetmeye Var Mısın ?

 

Yerküre üzerindeki 21 doğa harikasını keşfetmeye hazır mısınız? O kadar güzeller ki dünya üzerinde olabileceklerine inanmakta zorlanacaksınız.

1. Büyük Mavi Delik, Belize

 

Belize’deki bu göz alıcı doğal fenomen, tamamen doğal bir oluşum ve yeraltı kaynaklarının kireçtaşını çözmesiyle birlikte ortaya çıkıyor. 300 metre çapında ve yaklaşık 125 metre derinliğinde olan bu mavi delik, tüplü dalış için dünya üzerindeki en iyi yerlerden birisi.

2. Plitvice Gölleri, Hırvatistan

 

Hırvatistan’da bulunan bu doğa harikası tamı tamına 16 gölden oluşuyor ve her bir göl basamaklarla ve şelalelerle birbirine bağlanıyor. Ahşap yürüyüş yolları ile bu göllerin ve şelalelerin arasında gezerek bu muhteşem güzelliği keşfedebilirsiniz.

Hırvatistan uçuşlarına göz atın!

3. Uçan Gayzer, Nevada, ABD

 

Tamam, bu renkli gayzer %100 doğal değil ama sonuç olarak kazayla meydana geldiği için listemize almayı uygun gördük! Bundan tam 40 yıl önce, çöle dönüşmüş eski bir göl yatağında jeotermal enerji kaynaklarını delen işçiler, kaynağın toprak altından püskürmesiyle birlikte minerallerin yükselip bu formu oluşturmasını sağlamış. Uçan Gayzer'in (Fly Geyser) diğer gayzerlerden farkı ise bu püskürmeye hiç ara vermemesi. Olağanüstü bir görüntü, değil mi?

Nevada'nın UFO'lara rastlayabileceğiniz en iyi 7 yer arasında bulunduğunu biliyor muydunuz?

4. Zhangye Danxia, Çin

 

Milyonlarca yılda oluştuğu tahmin edilen Çin'deki bu kumtaşı şekilleri o kadar enteresan ki, sanki devasa bir el bu alanda ebru sanatı çalışması yapmış hissi uyandırıyor. 2011 yılında bir ulusal parka dönüştürülen Zhangye Danxia, Çin turizminin en gözde yerlerinden biri.

Çin uçuşlarına göz atın!

5. Çizgili Buzdağları, Antarktika

 

Antarktika kıtası görenlerde bu dünyaya ait olmayan kendine has bir kara parçası hissi uyandırıyor. Buzdağları bazen beyaz veya mavi olabiliyorken bazıları ise mavi-beyaz çizgili görünümlere sahipler. Çizgili olanların şaşırtıcı olduğu kadar büyüleyici bir görünümleri var. Acaba son yılların denizci akımını yansıtan çizgili modası Antarktika’ya kadar ulaşmış olabilir mi?

Antarktika gibi soğuk yerler sizi heyecandan titretiyorsa, dünyanın en etkileyici 10 buzdan oteline göz atın deriz!

6. Cehennem Kapısı, Türkmenistan

 

Çapı 70 metreyi bulan Cehennem Kapısı’nın hikayesi biraz Uçan Gayzer’in (Fly Geyser) oluşumunu hatırlatıyor. Metan gazı üreten bu devasa kuyu 1971 yılında, doğal gaz kaynaklarını araştırdıkları sırada Rus yer bilimi uzmanları tarafından tesadüfen keşfedildi. Bilim adamlarının metan gazının çevreyi etkilemesini önlemek için ateşe verdikleri kuyu o gün bu gündür hiç durmadan yanmaya devam ediyor.

Atalarımızın diyarı Orta Asya'yı keşfetmek isteyenlere: Türk ve Türki ülkelerin en büyük şehirleri – neler görmeli, neler yapmalı

7. Côte d'Albâtre, Fransa

 

Antalya’daki falezleri hepimiz biliriz. Şimdi falezlerin yer yer kemer gibi oluşumlar ile 130 km uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğinde bembeyaz renkte uzandığı bir sahil şeridi hayal edin. İşte burası Fransa’nın ünlü Côted'Albâtre’si, yani Türkçesi ile, ''kaymaktaşı sahili''. Bozulmamış doğasıyla ne kadar harika görünüyor değil mi?

Fransa uçuşlarına göz atın!

8. Bryce Kanyonu, ABD

 

İsmi kanyon olsa da deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliği ve piramit benzeri kaya oluşumlarıyla bir doğa harikası olan Bryce Kanyonu aslında bir kanyon değil. Rüzgar, su ve buz erozyonu ile meydana gelmiş bu kaya formları tıpkı Kapadokya’daki Peribacaları'nı andırıyor.

9. Salar de Uyuni Gölü, Bolivya

 

Dünyanın en büyük tuz gölü olan Salar de Uyuni, gündüz fotoğrafta gördüğünüz gibi ayna gibi ışıldayan görüntüsü ile buz tutmuş bir göle benziyor. Üzerinde yürüdüğünüzde ise ayağınıza değen kütlenin buz değil tuz kristalleri olduğunu fark ediyorsunuz.

Bolivya'nın tatile gitmek için dünyanın en ucuz 6 ülkesi arasında olduğunu biliyor muydunuz?

10. Pamukkale, Denizli

 

Ve tabii ki ülkemizin ve Denizli'nin gözbebeği Pamukkale Travertenleri. Bu gerçeküstü güzellik, aynı zamanda insanlar için sağlık kaynağı olması sayesinde Türkiye’den ve dünyadan binlerce turist çekmektedir. Sakin zamanlarına rastlamak isteyenlerdenseniz bahar aylarında ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz.

11. Moeraki Kayaları, Yeni Zelanda

 

Yeni Zelanda’daki Koekohe sahili boyunca yayılmış bu iri ve yuvarlak kayalar muhteşem bir görüntü oluşturmalarının yanı sıra yerel hikayelere de konu olmuş. Maori yerlileri, yakınlarda batan bir gemideki sebze sepetlerinin taşlaşarak bu kayalara dönüştüğüne inanıyor. Ancak işin esası, dünyanın Paleosen zamanından, yani yaklaşık 65 milyon yıl önce taşlaşan çamurlar, sahilde rüzgarın da etkisiyle bu şekli alıyor.

12. Yedi Renkli Toprak, Chamarel, Mauritius

 

Farklı renkteki kumların farklı katmanlar oluşturması sonucunda ortaya çıkan bu doğa harikası toprağın renk cümbüşünün içinde kırmızı, kahverengi, mor, eflatun, yeşil, mavi ve sarı renklerini görmek mümkün.

13. Devler Kaldırımı, Kuzey İrlanda

 

İrlanda’nın yemyeşil sahil hattıyla uçsuz bucaksız mavi okyanus arasında kontrast oluşturan bu olağanüstü bazalt kayalıklar, tam 60 milyon yıl önceki volkanik bir faaliyet sonucu oluşmuş.

Kuzey İrlanda uçuşlarına göz atın!

14. Moraine Gölü, Valley of the Ten Peaks, Kanada

 

Her yanı doğa harikalarıyla dolu Kanada’daki Moraine Gölü, dağların arasında 3000 metre yükseklikte bir anda karşınıza çıkıyor. Buzulların erimesiyle oluşan gölün turkuaz suları gören herkesi büyülüyor.

15. Kapadokya, Nevşehir, Türkiye

 

Tam anlamıyla peri masalından fırlamış gibi duran peri bacaları elbette dünyanın en muhteşem doğa harikaları arasında yer alıyor. 60 milyon yıl önce oluşmaya başlayan peri bacaları, bir de balondan izlendiğinde başka bir dünyadaymışsınız hissi yaratıyor.

Türkiye’deki diğer doğa harikalarının hangi şehirlerde olduğunu biliyor musunuz? Bilginizi test edin!

16. Hveravellir Kaplıcaları, İzlanda

 

Dondurucu soğuğuyla ünlü İzlanda’da açık havada havuza girebileceğinizi hayal eder miydiniz? Jeotermal bir bölge olan Hveravellir’deki kaynak sular inanılmaz güzellikte havuzlar oluşturuyor. Havuzların bazıları aşırı sıcak olsa da, bazılarına hem sıcak hem soğuk su aktığından dolayı içinde yüzülebiliyor.

İzlanda uçuşlarına göz atın!

17. Deadvlei, Namibya

 

Etrafındaki kızıl kumlara rağmen bembeyaz parlayan Deadvlei’deki tamamen kurumuş akasya ağaçlarından geriye kalan gövdelerin oluşturduğu manzara adeta bir tablo gibi.

18. Iguazú Şelalesi, Brezilya ve Arjantin

 

Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırın bir parçası olan devasa Iguazu şelalesi muazzam güzelliğinin yanı sıra 80 metreden düşen sularıyla doğanın gücünü de ortaya koyuyor.

19. Tsingy de Bemaraha Milli Parkı, Madagaskar

 

Benzersiz şekillerdeki kireçtaşı kayalıklarıyla kaplı Tsingy de Bemaraha Milli Parkı aynı zamanda büyük bir lemur popülasyonuna da ev sahipliği yapıyor ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Madagaskar uçuşlarına göz atın!

20. Kamış Flüt Mağarası, Guangxi, Çin

 

İsmini hemen dışında yetişen ve flüt yapmak için kullanılabilen sazlıklardan alan bu mağarada oluşması binlerce yıl süren sarkıt ve dikitlerin yanı sıra, bazı eski yazılara da rastlanıyor. Oldukça turistik bir hale gelen mağara rengarenk ışıklarla aydınlatılınca ortaya çıkan manzara gerçekten nefes kesici.

21. Grand Prismatic Springs, Yellowstone Ulusal Parkı,Wyoming, ABD

 

Amerika’nın en ünlü milli parkı Yellowstone kanyonlardan geyserlere dünyanın en muhteşem doğal oluşumlarıyla dolu bir müze gibi. Amerika’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük doğal kaplıcası olan ve gökkuşağının tüm renklerini barındıran Grand Prismatic Springs ise parkın göz bebeği sayılır.

Çağrı Merkezi

0212 211 40 20

Yeni uçak bileti alımlarınız için yukarıdaki numaramızı arayınız.

İptal & Değişiklik İşlemleri

0212 211 40 20

İptal - iade değişiklik biletleriniz için yukarıdaki telefon numaramızı arayınız.