İşleminiz yapılıyor. Lütfen bekleyiniz...

Satış sözleşmesi 

Bu sözleşme ile Tatildays.com ("Bronz Turizm"), uçak bileti satışı, rezervasyonu hizmetleri, iptal, iade ve değişiklik hizmetleri sunmaktadır.
 
Satın alınacak ya da rezervasyonu yapılacak uçak biletinin vergiler dahil toplam fiyatı, bileti satın alma ve/veya rezervasyon işleminin tamamlanmasından önce bildirilmektedir.
 
Bronz Turizm, Kullanıcının siparişini işlemek ve siparişin durumu hakkında bilgi vermek amacıyla, Kullanıcının telefon numarasını, e-posta adresini kendi mesajlaşma hizmetine dahil etme hakkına sahiptir.
 
Bronz Turizm kayıt olmakla Kullanıcı, aynı zamanda, gönderilen reklam mesajları da dahil her türlü kısa mesajın Biletsayar'a vermiş olduğu cep telefonu numarası/numaralarına, e-posta adreslerine gönderilebileceğini kabul etmiştir.
 
Bronz Turizm tarafından sağlanan hizmetlere ilişkin olarak 0212 211 40 20 numaralı telefon veya info@Tatildays.com e-posta adresi ile iletişime geçilebilir.
 
Bronz Turizm Web Sitesinde bir defada en fazla 4 yolcu (çocuk + yetişkin dahil) için rezervasyon ve uçak bilet satış işlemleri yapılabilmektedir.
 
Bronz Turizm Web Sitesinden tek başına çocuk için uçak bileti rezervasyonu yapılamamaktadır. Mutlaka 1 yetişkin ile beraber uçak bileti rezervasyonu yapılabilir. Bebek yolcular (0-2 yaş) kucakta seyahat eder, havayolları tarafından bebek biletleri için koltuk ayrılmamaktadır.
 
Bronz Turizm Web Sitesinden Havayolu ve uçuş/fiyat sınıfına bağlı olarak opsiyonlu uçak bileti rezervasyonu yapabilir ve sadece kredi kartınız ile bilet satın alabilirsiniz. Rezervasyonlarınızı gerçekleştirirken Havayolu Şirketinin biletleme opsiyonuna mutlaka dikkat ediniz. Bu opsiyonun takibi rezervasyon yapan kişiye aittir. Opsiyonlu rezervasyonlarınızı daha sonra satın almak için opsiyon tarih/saatinden önce Bronz Turizm web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 
Opsiyonlu rezervasyonlarınız için uygulanan opsiyon süreleri Havayolları şirketleri tarafından uygulanan otomatik opsiyon süreleri olup, Bronz Turizm'ın müdahale hakkı bulunmamaktadır. Opsiyon süresi içerisinde uçak biletinin düzenlenmemesinden Bronz Turizm sorumlu tutulamaz.
 
Bronz Turizm web sitesinden gerçekleştirilmiş rezervasyonlarda isim değişikliği yapılması ve satın alınmış bir uçak biletinin bir başka isme devir edilmesi mümkün değildir.
 
Bilet alımını onayladığınızda uçak bileti tutarı (vergi ve diğer masraflar dahil) ödeme için kullanılan kredi kartından tahsil edilir. Ödeme yapılan kredi kartı sahibinin seyahat edecek yolculardan biri olması zorunlu değildir.Ancak biletleme yapılan havayolunun, ödeme yapılan kredi kartının check-in sırasında gösterilmesini talep etmesi söz konusu olabilmektedir, böyle bir durumda kredi kartının ibraz edilememesi halinde Bronz Turizm yolcunun uçuşu kullanamamasını bahisle iade için başvurması halinde hiç bir sorumluluk yüklenmeyecektir.
 
Bronz Turizm web sitesi, müşteri ile hava yolu firmaları arasında aracı kurum durumundadır. Bu nedenle uçak bileti satın alınan havayolunun uygulamadaki uçuş kuralları ve kısıtlamaları sebebiyle uçuş gerçekleştirilememesi durumunda Bronz Turizm herhangi bir sorumluluk yüklenmeyecektir.
 
Bu nedenle, uçuşun vaktinde başlayamaması, ve/veya uçak gecikmeleri, arızalanmaları, hava muhalefeti, grev ve halk hareketleri, doluluk, gecikme yer durumunun müsait olmaması ile mücbir sebep, fevkalade haller, kaza ve benzeri olaylardan ötürü Biletsayar herhangi bir maddi ve manevi sorumluluk yüklenemez.
 
İç Hat uçuşlarında; uçak tarifeli kalkış saatinden en geç 90 (doksan) dakika önce havaalanında olunması gerekmektedir. Dış Hat uçuşlarında; uçak tarifeli kalkış saatinden en geç 3 (üç) saat önce havaalanında olunması gerekmektedir. Bu sürelere uymayan yolcular o uçuşla ilgili tüm haklarını kaybederler.
 
Bronz Turizm üzerinden yaptırdığınız rezervasyonlarınızı takip etmek, rezervasyonlarınız ile ilgili iptal, değişiklik işlemlerinizi daha hızlı gerçekleştirebilmeniz ve avantajlarımızdan faydalanabilmeniz için otomatik olarak bir üyelik hesabı açılacaktır.
 
Bronz Turizm üye olmakla Kullanıcı, aynı zamanda, gönderilen reklam mesajları da dahil her türlü kısa mesajın/e-postanın Bronz Turizm'e vermiş olduğu e-postalarına ve cep telefonu numarası/numaralarına gönderilebileceğini kabul etmiştir.
 
Bu Sözleşme metni Kullanıcı tarafından onaylandıktan sonra Bronz Turizm tarafından saklanmayacaktır.
 
Bronz Turizm, Kullanıcının kişisel verilerini kendi organizasyonu ve ticari ilişkisi dışında bulunan üçüncü kişilere vermez. Bronz Turizm, ayrıca, satışlar, müşteriler, veri trafiği hakkında küresel istatistikleri ve Web Sitesinden diğer bilgileri ticari ilişkisi bulunan bu üçüncü taraflara verebilir. Bununla birlikte, bu istatistikler, Kullanıcının kişisel olarak tanımlanmasını mümkün kılacak herhangi bir veri içeremez. Kullanıcı, Bronz Turizm'ın söz konusu kişisel bilgileri üçüncü taraflara vermesinden ötürü herhangi bir sorumluluğu olmadığını kabul eder.
 
İptal, İade, Değişiklik Şartları
 
Satın alınan uçak biletlerinde iade ve iptal ceza bedeli, havayolu iptal kuralları çerçevesinde uygulanacaktır.
 
Biletleme esnasında tahsil edilen Biletleme Hizmet Bedeli iade edilmeyecek olup, iade, değişiklik ve iptal işlemlerinde yurt içi biletler için 10 TL, yurtdışı biletler için 20 TL işlem bedeli alınacaktır.
 
Havayollarının değişiklik ve iptal şartlarında farklı uygulama başlatması halinde güncel uygulama dikkate alınacaktır.
 
Iadesi mümkün olan uçak biletlerinin, iadesi sadece bilet satın alma işlemlerinde kullanılan kredi kartına yapılır.
 
Genel havayolu kuralı olarak, tek bir kişi için aynı tarih aralığında aynı havayolu için birden fazla rezervasyon yapılmış olduğu tespit edildiğinde Rezervasyon kuralları gereği mükerrer olduğu tespit edilen rezervasyonlardan sadece bir tanesi geçerli olacak, bunun dışındaki kayıtlarınız havayolları tarafından uyarı yapılmaksızın iptal edilecektir. Bu sebeple, aynı kişi adına rezervasyonu birkaç kere yaptığınız takdirde, tüm rezervasyonlarınızın iptalinden Biletsayar sorumluluk yüklenmeyecektir.
 
Değişiklikler
 
Web sitemiz üzerinden veya Bronz Turizm Destek Hattından yardım alarak tamamlanmış uçak biletlerinizde değişiklik yapmak için Biletsayar web sitesinde yer alan bilet içi işlemler bölümüne talep geçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
Değişiklik işlemleriniz için bilet ekranı içindeki iletişim kutusuna girdiğiniz bilgiler tamamen sizin sorumluluğunuzdadır, yanlış anlaşmaya neden olabilecek yazışmalarda bulunmamanız işleminizin istediğiniz gibi gerçekleşmesi için çok önemlidir. Yazışmalardan kaynaklanan hatalı işlemlerden Biletsayar sorumlu değildir.
 
Değişiklik işlemleriniz için eğer biletleme yapılan havayoluna ait sınıf/parkur/uçuş kuralı gereği ceza ya da iade tutarı oluşmuşsa, bunun için onayınız yine aynı ekran üzerinden sorulacaktır. Onay vermediğiniz hiç bir işlem gerçekleştirilmeyecektir.
 
Bagaj Hakları
 
Bronz Turizm Web sitesinden yapılan biletlemelerde iç veya dış hat, uzak, orta veya yakın mesafelere göre Havayollarının belirlemiş olduğu bagaj hakları esastır. Fazla bagaj havayolunun belirledigi ücrete tabidir.
 
Bagaj ve uçuş esnasında taşınması gereken evcil hayvan/müzik aleti vb. diğer malzemeleri bilet içi işlemler bölümünde bize iletebilirsiniz. Havayoluna not olarak bildirilecek taleplerinizin check-in sırasında havayolu tarafından kabul edilmemesi halinde Bronz Turizm herhangi bir sorumluluk üstlenmez.
 
Charter Genel Şartlar ve Kurallar
 
Charter uçuş, tedarikçi bir firmanın ilgili havayolundan uçak kiralayarak özel seferler düzenlemesi anlamına gelmektedir. Charter uçuşlar, normal tarifeli uçuşlardan, hem ücret hem de uçuş kuralları açısından farklılık göstermektedirler. Charter uçak biletini havayolu firmasından doğrudan satın alamazsınız. Havayolları, kendi web sitelerinde charter uçuşlar ile ilgili bilgiye yer vermezler. Bronz Turizm üzerinden satın alınan charter uçuşlar, tedarikçi firmalar tarafından onaylı uçuşlardır. Bronz Turizm üzerinden charter uçuş satın aldığınızda uçuş detaylarınız e-posta ve sms olarak gönderilmektedir.
 
Biletsayar üzerinden charter uçuş satın aldığınızda aşağıdaki maddeleri peşinen kabul etmiş olursunuz. Bronz Turizm herhangi bir sorumluluk üstlenmez.
 
• Charter biletlerin iadesi ve iptali mümkün değildir.
 
• Bilet üzerinde değişiklik yapılamaz. Tarih, saat, parkur ve isim değişikliği mümkün değildir.
 
• Yolcu bilgileri tam, eksiksiz ve doğru bir biçimde girilmelidir. Bu bilgilerin doğruluğunun kontrolü tamamen yolcuların sorumluluğundadır.
 
• Uçuştan 1 gün önce mutlaka saat ve terminal teyidi alınmalıdır.
 
• Check-in sırasında dış hatlar için pasaport hazır bulundurulması gerekmektedir.Aksi taktirde yolcular uçuşa kabul edilmezler.
 
• Uçuş tarih ve saat değişiklikleri olabilir. Yolcular bu değişiklikleri peşinen kabul etmektedirler.
 
• Yolcular uçuş listesinde ad ve soyadının yer almaması ve bu nedenle uçuşa alınmaması durumunda alternatif bir uçuşu peşinen kabul etmek durumundadırlar.
 
• Uçuş sırasında yiyecek ve içeceklerden ücret alınabilir.
 
• Gümrük girişinde karşılaşılabilecek sorunlardan Bronz Turizm sorumlu değildir.
 
• Check-in ve bagaj işlemleri için kalkış saatinden 2 saat önce havalimanında hazır bulunulması gerekmektedir.
 
• Yolcular, uçuş için vize dahil gerekli evrakları bulundurmakla yükümlüdür.
 
• Yolcular, rezervasyon kaydındaki uçuşu gerçekleştirmediği taktirde ücret iadesi yapılmaz.
 
• Uçuşu gerçekleştiren havayolunun web sitesinde ya da başka bir yayın organında duyurduğu "Genel Bilet Kuralları" geçerlidir.

Çağrı Merkezi

0212 211 40 20

Yeni uçak bileti alımlarınız için yukarıdaki numaramızı arayınız.

İptal & Değişiklik İşlemleri

0212 211 40 20

İptal - iade değişiklik biletleriniz için yukarıdaki telefon numaramızı arayınız.